U FBiH dodijeljene nagrade za nauku u četiri kategorije – Godišnja nagrada za popularizaciju i promociju nauke dodijeljena dr.sci. Elvisu Ahmetoviću, redovnom profesoru Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli

Svečana sjednica Savjeta za nauku Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke na kojoj su cjelokupnoj javnosti predstavljena četiri laureata federalnih nagrada za nauku, koje se dodjeljuju kao najviše priznanje za izuzetno značajna naučna dostignuća u Federaciji Bosne i Hercegovine, održana je u utorak, 07.12.2021. godine, u Sarajevu, u sjedištu Vlade FBiH.

-.-.-.-.-

Ured za NIR
Tuzla, 08.12.2021. god.

U prisustvu članova Savjeta dodijeljene su federalne nagrade za nauku u četiri kategorije, i to: Nagrada za životno djelo, Godišnja nagrada za nauku, Godišnja nagrada za mlade istraživače i Godišnja nagrada za popularizaciju i promociju nauke.

Nagradu za životno djelo ove godine je dobio profesor emeritus, doktor Faruk Čaklovica. Dr. sci. Jurica Arapović, vanredni profesor, dobitnik je Godišnje nagrade za nauku, dok je Godišnja nagrada za istaknuti rad mladih dodijeljena Josipi Krezić.

Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke/znanosti dodijelilo je i posebno priznanje mr.sc. Andreju Gajiću za zapaženi istraživački rad u oblasti prirodnih nauka, popularizaciju nauke i promociju Bosne i Hercegovine na domaćem i međunarodnom planu.

Posebna je čast i zadovoljstvo istaći da je Godišnja nagrada za popularizaciju i promociju nauke, koja se dodjeljuje za doprinos u širenju spoznaja o nauci koji se očituje u popularnoj prezentaciji vrijednih stručnih i naučnih publikacija i drugim oblicima prezentacije, dodijeljena dr.sci. Elvisu Ahmetoviću, redovnom profesoru Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli.

Prof. dr. sci. Elvis Ahmetović nagradu je dobio zbog velikog doprinosa u širenju novih spoznaja u nauci kroz njihovo publikovanje, prezentiranje i promoviranje u užem i širem okruženju. Autor je ili koautor preko 100 radova, 7 knjiga i 3 poglavlja u knjigama, a citiran je više od 950 puta. Učestvovao je u više od 50 mobilnosti, preko 10 gostujućih predavanja i 15 projekata, a u 2020. godini bio je koordinator četiri medunarodna i jednog domaćeg projekta. Učestvovao je u televizijskim emisijama i konferencijama u 2020. godini s ciljem promocije i popularizacije nauke.

Video zapis preuzet sa FENA: https://www.youtube.com/watch?v=KN2PPEJnSeU&feature=youtu.be

U FBiH dodijeljene nagrade za nauku u četiri kategorije